Prezentace a osvěta veřejnosti

Významnou součástí našich pracovních aktivit je i zaměření na prezentaci světa nevidomých a vodicích psů nejen pro zainteresované odborníky, kteří přicházejí s nevidomými lidmi do styku pracovně, ale také pro školní zařízení, organizace, firmy a vidící veřejnost.

Projekt s názvem UVIDÍME je realizován díky finančnímu daru firmy IBM Česká Republika ve výši 41.000 Kč a za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška ve výši 15.000 Kč.

Nabízíme:

  • Interaktivní beseda „Vodicí pes ve službě člověku“. Účastníci se dozví jak probíhá příprava a služba vodicích psů, a také zásady kontaktu a vhodně nabídnuté pomoci nevidomému člověku. Besedy vede s pracovníkem spolku také nevidomý klient s vodicím psem, který zprostředkovává svou autentickou zkušenost. Délka i termín záleží na domluvě s konkrétní skupinou.
  • Beseda „Temnotou po Velké čínské zdi“: Životní příběh nevidomého sportovce Ondřeje Zmeškala, který po ztrátě zraku objevil sport. Začal běhat a absolvoval nejtěžší maraton světa na Velké čínské zdi. V současnosti se věnuje triatlonu (plavání, jízda na kole, běh). Stal se „Železným mužem“, když pokořil trať závodu Ironman v německém Regensburgu. Přeběhl ČR (akce „600 km POSLEPU“) a v rámci charitativní sbírky vybral skoro 284 000 Kč na nákup sportovního vybavení pro nevidomé děti. V červnu se chystá s podobným záměrem na Tour de France 2021.
  • Sebezkušenostní zážitkové semináře JINÝM POHLEDEM: prostřednictvím osobní zkušenosti umožňují vyzkoušet si život a vnímání s těžkým postižením zraku za simulace těžkého zrakového postižení a v bezpečném prostředí. Cílem semináře je odstraňování bariér mezi zdravou veřejností a zrakově postiženými lidmi, vzdělávání v kontaktu s nimi, stmelování kolektivu skupiny.

                    

Zpětnou vazbu účastníků si můžete přečíst ZDE.

Na základě pozitivních zkušeností s osvětou veřejnosti jsme vytvořili osvětový projekt „VEĎ MĚ VE TMĚ“.
V roce 2017 se do něj zapojily známé osobnosti – zpěvák Tomáš Klus, zpěvačka Lenny a herečka Petra Bučková si vyzkoušeli trasu centrem Prahy poslepu. Nejprve s bílou holí a poté s vodicím psem.
V roce 2019 si vyzkoušeli stejnou trasu se simulací těžkých zrakových vad Ondřej a Taťána Gregor Brzobohatí.
Výsledné videospoty je možné zhlédnout na webových stránkách projektu nebo přímo na Youtube Veď mě ve tmě.

Projekt propaguje myšlenku propojování světa nevidomých a vidících lidí. Zážitky zmíněných osobností umožňují šířit informace o tom, jak žijí lidé se zrakovým postižením a jaký význam má pro ně vodicí pes.

Projekt  je společné dílo brněnského spolku Vodicí pes, z. s., a agentury Better, které mezi vidící i nevidomé šíří myšlenku:
Žijeme v jednom světě. Pojďme se naučit spolu mluvit.

 

 

 

 

 

 

 

 

POMÁHEJME SPRÁVNĚ: na projektu spolupracuje Škola pro výcvik vodicích psů, s.r.o. se Statutárním městem Brno, Magistrátem města Brna (Odbor zdraví) a dalšími partnery (Tyfloservis, o.p.s., Středisko Teiresiás při MU). Cílem je seznámit širokou veřejnost s problematikou nevidomých a slabozrakých osob prostřednictvím situačních video-spotů a textového průvodce s obrázky. Ty obsahují ukázky jak správně nabídnout a provést pomoc osobám se zrakovým postižením s bílou holí nebo vodicím psem v různých situacích. Veřejnost se kromě toho dozví jak člověk se zrakovým postižením vidí, jaké prvky a pomůcky používá při pohybu v exteriéru a interiéru, čeho se vyvarovat apod.Video-spoty mají 11 základních situací s případnými dalšími variantami se špatnými a správnými verzemi, které jsou zaměřené na pomoc nevidomému s bílou holí nebo s vodicím psem v exteriéru. Kromě jednotlivých situací je vytvořen spot „Poruchy vidění“.S 8 krátkými spoty se mohou cestující setkat v brněnských tramvajích od ledna 2018, každý měsíc se spot vyměňuje, tak aby se všechny postupně prostřídaly. Video-spoty můžete také zhlédnout na webových stránkách www.brno-prorodiny.cz a také jsou na sociálních sítích města Brna. Dále budou od září 2018 pro zájemce k dispozici na výukovém DVD, které si mohou vyzvednout u koordinátora na Odboru zdraví.

           

Kalendář akcí

 Leden 2022
PÚSČPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456