Goldendoodle

Goldendoodles jsou kříženci zlatých retrieverů s královskými pudly. Zkušenosti s nimi pocházejí rovněž, jako v případě labradoodles, z Austrálie.

Jsou výbornými společníky v rodinách s dětmi, jejich srst si nese vlastnosti pudla – nelínají a navíc jsou dobře snášeni i v prostředí, kde se vyskytuje alergie na psí srst. Lidé si je vybírají i proto, že mají rádi retrievery, ale chtějí mít doma „méně chlupů“.

Labradoodles jsou využíváni jako pomocníci postižených lidí – vodicí, asistenční či terapeutičtí psi, stejně tak jsou oblíbenými domácími společníky.

Naše první štěňátka jsme si dovezli ze zahraničí v roce 2009. Od té doby se ke křížení zlatých retrieverů s královskými pudly pravidelně vracíme.

Velikost kříženců je srovnatelná s retrievery. Srst je zvlněná až kudrnatá. Vzhledem k vysoké inteligenci jak královských pudlů, tak zlatých retrieverů, jsou tito psi lehce cvičitelní a ovladatelní. Mají vřelý vztah k člověku a přátelské chování i k ostatním zvířatům. Většina z nich si nese do života potřebu aktivního pohybu.

Obvykle se těší dobrému zdraví, je potřeba u nich kontrolovat stav uší kvůli případným zánětům. Srst vyžaduje časté a pečlivé vyčesávání a pravidelně se zastřihává.

Psi měří v  kohoutku kolem 55-60 cm, fenky kolem 53-56 cm. Váha se pohybuje mezi 23-34 kg.

Goldendoodle


V České republice je platný standart FCI (Federation Cynologie International). Goldendoodle není dle FCI uznán standardním plemenem.