Bílý švýcarský ovčák

Plemeno bílého švýcarského ovčáka byl známé již v 19. století. Uvádí se, že dříve užívaný název americko-kanadský bílý ovčák, je barevnou variantou německých ovčáků.

V současné době se uplatňují jako psi rodinní a společenští, záchranářští, hledači drog i psi – pomocníci pro zdravotně postižené.

Bílý švýcarský ovčák je pes temperamentní, aktivní, živý, zachovává si přirozený odstup, není však agresivní. Jedná se o sebevědomého psa, věrného rodinného společníka. Ke spokojenému životu potřebuje dostatek pohybu.

Typická je ušlechtilá hlava s výraznými rysy. Jsou fyzicky dobře vyvinutí, svalnatí, s poměrně krátkým a silným hřbetem. Oči mandlového tvaru vyzařují pozorný, inteligentní a klidný výraz. Srst může být dvojího typu a to krátká, tvrdá (krátkosrstá varianta) nebo středně dlouhá (dlouhá varianta). Barva by měla být čistě bílá beze skvrn. Průměrná výše v kohoutku u psa je 61–66 cm, u fenky 50–60 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 25-40 kg.

Bílý švýcarský ovčák


V České republice je platný standard FCI (Federation Cynologie International). Bílý švýcarský ovčák je zařazen pod číslem 347 v I. skupině plemen ovčáckých, pasteveckých a honáckých.